Майкъл Макдауъл най-накрая печели първи пол в сериите NASCAR Cup в Атланта в 467-ия си старт в кариерата
AP News | 2024-02-24 | 22:09:05

ХАМПТЪН, Джорджия (AP) — Майкъл Макдауъл настоя, че първият му пол в сериите NASCAR Cup в 467-ия му старт в кариерата не е изненада.

След близко второ място в квалификацията на Дейтона 500 миналата седмица, Макдауъл каза, че е знаел, че неговият Ford Motorsports от първия ред ще бъде бърз в събота.

След като стартира до победителя в Дейтона 500 Джоуи Логано на първия ред миналата седмица Макдауъл изпревари Логано в квалификациите за неделното състезание. Макдауъл беше първи с бърза обиколка от 178,844 мили в час на пистата на Atlanta Motor Speedway с дължина 1,54 мили. Logano продължи още един силен ден за пилотите на Ford, като зае второ място със скорост от 174,424 mph.

„Не мисля, че е твърде голямо съвпадение“, каза Макдауъл за дуелите си с Логано в последователни седмици. „Казвам това, защото и двете квалификационни сесии бяха суперспийдуей и суперспийдуей пакет, ние донякъде знаехме, идвайки от Дейтона, че ще имаме добра скорост. Така че не е голяма изненада, но наистина страхотно.“

39-годишният Макдауъл спечели Дейтона 500 през 2021 г. Единствената му друга победа в купата дойде в Индианаполис през 2023 г.

След като стартира втори миналата седмица и водеше шест обиколки в Дейтона, Макдауъл завърши 36-ти. Той каза, че се нуждае от силен финал в Атланта, за да подготви сцената за силен сезон.

„Днес е забавно, но не се брои твърде много за утре“, каза Макдауъл за спечелването на пол . „Трябва да изляза и да го отчитам. За нас повече от всичко трябва да спечелим точки, тъй като някои проблеми в Дейтона ни изостават.”

Макдауъл каза, че се наслаждава на възможността си за успех с Front Row Motorsports.

„Мисля, че първите осем години от кариерата ми бяха тежки, така че сега се наслаждавам на това, че имам бързи състезателни коли и добър екип зад гърба си“, каза Макдауъл.

„В същото време също е мотивиращо, защото не ставам по-млада. Не казвам, че времето ми изтича, но имам много да наваксвам.“

Това беше още един силен ден за Ford, който спечели седем от първите девет квалификанти. Кайл Буш и Кайл Ларсън се класираха съответно на трето и пето място за единствените квалифицирали се Chevrolet в първите девет.

„Това е подобрение спрямо това, където бяхме миналата година“, каза Ларсън.

„Не плаща абсолютно нищо, за да се класираш на поул в което и да е от тези състезания, така че не съм много притеснен за квалификацията. Радвам се, че съм един от по-бързите Chevy, но не мисля нищо за квалифициране.“

Ford имаше осемте най-добри квалификации в пролетното състезание в Атланта през 2023 г., спечелени от Logano. След това Форд спечели осем от първите 10 места в лятното състезание, спечелено от Уилям Байрон.

Байрон откри сезон 2024, като изпревари съотборника си Алекс Боуман, за да спечели миналата седмица Дейтона 500 в незабравим финал за Hendrick Motorsports.

Байрон беше 11-ти в квалификацията в събота. Чейс Елиът, който спечели първата си победа на домашната си писта в Атланта през 2022 г., беше 28-и. Елиът завърши на 14-то място в Дейтона 500 след победа в първия етап.